częste pytania i odpowiedzi

Czy potrzebny jest dowód ubezpieczenia ?

Medicus Plus w Wadowicach, ul. Sienkiewicza 27 jest nowoczesną przychodnią stomatologiczną. Od 2013 roku została przeprowadzona cyfryzacja gabinetów. Dlatego też pacjent chcący skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii refundowanych przez NFZ winien każdorazowo przedstawić dowód osobisty, a osoby niepełnoletnie legitymacje szkolną oraz numer PESEL. System e-WUŚ (elektroniczna weryfikacja ubezpieczeń świadczeniobiorców) na podstawie numeru PESEL zweryfikuje Państwa uprawnienia do bezpłatnej opieki lekarskiej, w przypadku negatywnej weryfikacji napiszą Państwo stosowne oświadczenie.

Czy leczenie stomatologiczne musi boleć?

Absolutnie nie! Zawsze proponujemy Państwu leczenie zębów w znieczuleniu, ustalamy dawkę znieczulenia dla każdego pacjenta indywidualnie, a środki przez nas stosowane są bezpieczne i najwyższej jakości.

Jak długo trwa leczenie zęba?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania procesu próchnicznego. Im mniejszy ubytek tym leczenie krótsze, skuteczniejsze i tańsze. Głęboki ubytek jak również stan zapalny zęba wymaga dłuższej wizyty lub kilku i bardziej skomplikowanych procedur.

Dlaczego warto leczyć zęba kanałowo?

Jest to nierzadko jedyna szansa na uratowanie zęba i utrzymanie go w jamie ustnej do najpóźniejszych lat życia, nawet jeżeli na początku ząb jest przyczyną dużych dolegliwości bólowych. Leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu z użyciem najnowszych zdobyczy techniki.

Co można zrobić, żeby ząb po leczeniu kanałowym nie był ciemniejszy od pozostałych?

Ząb można wybielić dzięki zastosowaniu różnych metod i środków wybielających. Zabieg stopniowego wybielania powtarza się wielokrotnie aż do uzyskania pożądanego efektu.

Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego?

Po pierwsze przyjść wypoczętym, bardzo ważne jest zjedzenie lekkostrawnego posiłku, zażycie na stałe przyjmowanych leków, o ile chirurg nie zaleci inaczej, odprężyć się i zaufać lekarzowi.

Co należy robić po usunięciu zęba?

  • opatrunek uciskowy usuwamy po 30 minutach
  • przez dwie godziny od zabiegu nie jemy i nie pijemy płynów, później tylko lekkie i półpłynne pokarmy
  • nie płuczemy ust
  • stosujemy zimny okład na twarz
  • nie palimy papierosów
  • w razie bólu zażywamy środki przeciwbólowe

Czy można usuwać zęby w ciąży?

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania. Trzeba jednak zaplanować termin zabiegu. Pacjentka musi być przygotowana, po konsultacji z ginekologiem. Najlepszym okresem jest drugi trymestr ciąży.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Nie okłamujmy dziecka, nie straszmy dentystą, unikamy stwierdzeń „nie bój się”, ,,nie będzie bolało”. Małego pacjenta chwalimy za dzielność i motywujemy nagrodą za dobre sprawowanie w gabinecie. Czasami trzeba kilku wizyt adaptacyjnych aby zaprzyjaźnić się z dzieckiem i zdobyć jego zaufanie, ale doświadczenie pokazuje, że warto.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty?

Już około 1 roku życia. Pierwsze ubytki mogą pojawić się już przed roczkiem.